Lotus Çiçeğinin Hikayesi

Tarih: 29.09.2022 12:29
Lotus Çiçeğinin Hikayesi
Bataklık, çamurlu arazi gibi alanlarda yetişen lotus çiçeği, yetiştiği kirli ortama rağmen tertemiz ve capcanlı rengiyle bize her daim gülümsüyor. İşte, lotus çiçeğinin büyüleyici hikayesi...

Lotus çiçeği yeryüzündeki en ilginç bitkilerinden biridir. Sahip olduğu özellikleri farklı coğrafyalarda, farklı kültürlerde ve dinlerde, farklı mitolojilerde farklı anlamlar yüklenmiş, birçok efsaneye konu olmuştur. Lotus çiçeği, ruhsallığı, maneviyatı ve temizliği simgeleyen en hoş çiçeklerin başında gelir. Yağmur ormanlarının kirli sularında çiçek açan lotus çiçeği, güzelliği ve saflığı ile budizm ve hinduizm gibi inançlarında sembolü olmayı başarabilmiştir. Bununla birlikte birçok eski medeniyet içinde lotus çiçeği, kutsal sayılır. Lotus çiçeğini özel kılan bir diğer detay ise, çiçeğin yetiştiği bölge oluyor. Bilhassa bataklık, çamurlu arazi gibi alanlarda yetişen lotus çiçeği, yetiştiği kirli ortama rağmen temiz kalabiliyor. Üzerine konan tek bir toz zerresini bile temizleyebilen lotus çiçeği, berrak bir güzellik ile karşısına çıkanları selamlıyor.

Lotus Çiçeği, bataklıkta ve kirli sularda yetişen, çok yıllık bir bitkidir. Su yüzeyinde, parlak yeşil yaprakların arasında, her zaman güneşe dönük yaklaşık 30 cm çapında büyük bir çiçek şeklinde ortaya çıkar. Lotus çiçekleri hoş kokarlar. Geceleri yapraklarını kapatan lotus çiçeği, gün doğumuyla beraber açılmaya başlar ve güneşe merhaba derler. Yapraklarının yapısından ötürü tozu ve kiri tutmayan lotus çiçeği, kendini temizleyerek her daim saf ve duru bir görünüm sunar. Nilüfer çiçeği ile çok benzetilen lotus çiçeği arasındaki en belirgin fark, nilüfer çiçeğinin boyu 20 cm’e kadar ulaşırken, lotusun 3 m’ye kadar ulaşabilmesidir.

Farklı renklere sahip olan lotus çiçeği, tarihteki farklı coğrafyalardaki sanat eserlerinde de sık sık karşımıza çıkmaktadır. Pembe lotusun kendine has özelliği vardır. Şöyle ki pembe lotus, yazın birinci yarısında çiçek açmaya başlar ve tüm dönem boyunca yaprakları sürekli renk değiştirir. İlk başta parlak pembe iken, yavaş yavaş beyaz rengine dönerler. Lotus çiçeğinin, yapraklarını genelde güneşin ilk ışıklarıyla açtığı geceleri ise kapattığı bilinmektedir. Bu çiçek yukarıda da söylediğimiz gibi güneşe dönük şekilde olur. Ama ışık seven bir çiçek olduğu için mucizevi bir şekilde bazı renkleri ay ışığının geceyi aydınlattığı zamanlarda da yapraklarını açar.

Lotus Çiçeğinin Anlamı

Lotus çiçeğinin anlamı, ruhsal temizliktir. Hatalara hayatında yer vermeyen ve kötülüklerden arınmış temiz kişiliği yansıtırlar. Çünkü lotus çiçeği, bataklıkta yetişmektedir. Etrafında hep kirlilik ve toz bulunmaktadır. Fakat bu kötü şartlara rağmen lotus çiçeği kendini temizler ve etrafına hep ışık saçar. Bu sebeple de lotus çiçeği bir sevgiliye benzetilir. Etrafı aydınlatan… tertemiz biri… Bir diğer yandan da lotus çiçeği, sonsuz yaşamın simgesi olarak görülür. Lotus çiçeğinin her yönden de manevi değerinin yüksek olduğunu anlayabiliriz.

Lotus Çiçeği Kolye

Son zamanlarda da lotus çiçeği kolye sevenlerin sayısı çoğaldı. Gerek özel tasarımı, gerekse anlamı ile çok tercih edilen bir hediye haline geldi. Bahsettiğimiz gibi lotus çiçeği özel anlamlarından dolayı sevgiliye benzetilmektedir. Lotus çiçeğinin kötü bir yerde yetişmesine rağmen hep tertemiz kalıp, kendini temizlemesi saflığını, ruhsal temizliğini temsil etmektedir. Ve karanlık ortamda yetişmesine rağmen hep açabilmesi ve parlaması da güzelliğini ve azmini temsil etmektedir. Lotus çiçeğinin bu kadar talep görmesinin bir diğer nedeni de tabi ki güzel duruşudur.

Siz de farklı kültürlerde kutsal sayılan lotus çiçeğini, Gümüş lotus çiçeği kolye sayesinde sevdiklerinize armağan edebilir ya da kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Bu yılın en çok tercih edilen favori kolyelerinden biri olan bu şık lotus çiçeği kolye; doğum günü hediyesi, sevgililer günü veya özel günlerde tercih edilebilecek mükemmel bir seçenektir.

Lotus çiçeği hikayesi ve lotus çiçeği anlamı o kadar etkileyicidir ki bu çiçeğin sembol olarak kullanıldığı takılar, özellikle lotus çiçeği kolye kadınların dikkatini her zaman çekmiştir.
 

Lotus Çiçeği Kolye Modelleri

Çiçeklerin en güzellerinden kabul edilen lotus çiçeği, kadınlara hediye edilecek kolye modelleri içerisinde de ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Lotus çiçeği gümüş modelleri, pembe ya da pembe taşlarla süslenerek gerçek lotus ile büyük benzerlik yakalaması sağlanmaktadır. Bu renklerin yanısıra çok sevilen bir sembol olduğu için mavi, mor, kırmızı gibi farklı renklerini de görmeniz mümkündür. Kadınların en sevdikleri kolye modellerinden olan lotus çiçeği kolyeler, lotus çiçeğinin taşıdığı anlam dolayısıyla saflığa ve güzelliğe işaret etmektedir.

En çok tercih edilen 925 ayar gümüş kolye modellerinden birisi de lotus çiçeği gümüş kolyelerdir. Ayrıca lotus çiçeği kolyeler, kadınlar tarafından büyük ölçüde beğeni görmektedir. Lotus çiçeği kolyeler zarif ve şık tasarımlarıyla birlikte daha çok tercih edilir hale gelmiştir.
 

Pembe Lotus Çiçeği Gümüş Kolye


Pembe Lotus Çiçeği Kolyeye ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.
 

Mavi Lotus Çiçeği Gümüş Kolye

Mavi Lotus Çiçeği Kolyeye ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.
 

Beyaz Lotus Çiçeği Gümüş Kolye


Beyaz Lotus Çiçeği Kolyeye ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.
 

Koyu Mavi Lotus Çiçeği Gümüş Kolye


Koyu Mavi Lotus Çiçeği Kolyeye ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.
 

Mor Lotus Çiçeği Gümüş Kolye


Mor Lotus Çiçeği Kolyeye ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.
 

Kırmızı Lotus Çiçeği Gümüş Kolye

 

Kırmızı Lotus Çiçeği Kolyeye ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.
 

Taşlı Lotus Çiçeği Gümüş Kolye

 

Taşlı lotus çiçeği kolyelere ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.
 

Lotus Çiçeği Kolye Notu

Lotus Çiçeği Kolye Notu: Lotus çiçeği üzerine düşen her bir toz zerresini temizlermiş. Tıpkı sen güldüğünde her kötü şeyi unutturman gibi… Sen de benim lotus çiçeğimsin.
 

İlgili Ürünler
Yükleniyor...