450 TL VE ÜZERİ SİPARİŞLERİNİZDE KARGO ÜCRETSİZ

Kararan Gümüş Nasıl Parlatılır?

Tarih: 06.12.2022 16:47
Kararan Gümüş Nasıl Parlatılır?
Gelin hep birlikte kararan gümüş aksesuarlarımızı nasıl parlatacağımızı öğrenelim.

Gümüş Neden Kararır?

Gümüş  Kolyeler, bileklikler ya da yüzükler bazı nedenlerden dolayı genellikle kararır. Bu durum oldukça can sıkıcı olabilir. Bu yüzden de kişiler kararan gümüşlerinin tekrardan eski haline gelmesi ve parlamasını sağlamak için birçok yöntem dener. Tabii bunun öncesinde gümüşün kararma nedenlerini öğrenmek kararma süresini ertelemek açısından önemlidir. Bunu şöyle açıklayalım: soluduğumuz havayı oluşturan bazı elementler vardır ve bu elementler gümüşle tepkimeye girerek kararmaya neden olur. Bu durumun önüne geçmek çok zordur. Çünkü hidrojen, kükürt ve sülfür gibi elementler havanın içerisinde yer alan elementlerdendir ve gümüşle eninde sonunda tepkimeye girerek gümüşte oksitlenmeye bağlı olan kararlamalara sebep olacaktır. Yani, kullanmadığınız gümüş takıları açıkta bırakmanız sonucunda gümüşleriniz bir süre sonra kararmaya başlayacaktır. Bu nedenle gümüş takılarınızı mutlaka kapalı bir kutu içerisinde saklamalısınız. Diğer yandan gümüş takılarınız nemli kaldığında da kararma olabilir. Bu yüzden böyle bir durumda takılarınızı kurutmalı ardından kapalı kutusuna geri koymalısınız. Bu sayede gümüş takılarınız en az şekilde kararacaktır. Bunlar dışında ter, nem, parfüm, losyon, krem gibi unsurlar da gümüş kararmasına neden olabilir. Bu noktada takılarınızı temiz tutmanız ve havayla ilişiğini kesecek şekilde muhafaza etmeniz çok önemli ve gereklidir. 
 

Gümüşün Kararmaması İçin Ne Yapılır?

Gümüş Yüzük, bileklik, küpe, kolye gibi Gümüş Takılar için kararma en büyük problemlerden biridir. Bu yüzden de kişiler Gümüş Takıların Kararmaması İçin Cila uygulaması yaptırmaktadır. Gümüş cilalamak, gümüş ve gümüş kaplı olan nesneleri temizlemek, parlatmak ve bakımını yapmak için kullanılan bir yöntemdir. Bu cila sayesinde parlaklığını kaybetmiş olan metal nesneler parlaklıklarını geri kazanır ve ilk günkü gibi olur. Aynı zamanda gümüş parlatma işlemi, oksitlenmiş olan yüzeylerin çizilmeden ve zarar görmeden cilalanmasına izin vermektedir. Bu yüzden de gümüş takılarınız karardığında mutlaka bu yöntemi uygulamanız gerekmektedir. Aksi halde takılarınız aşınabilir ya da zarar görebilir. 
 

Takıları Parlatmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Gümüş Parlatma konusunda evde yapılan birçok yöntem de vardır. Bunlardan en sık kullanılanların arasında sirkeli, limonlu, karbonatlı karışımda bekletmek, diş macunu ya da sigara külü ile ovmak ya da profesyonel gümüş temizleme losyonlarıyla silmek gibi yöntemleri sayabiliriz. Elbette ev ortamında kişilerin aklına genelde limon suyu ile takıları silmek, karbonatlı suda takıları bekletmek gibi yöntemler gelse de bunlar kısa süreli etkilere sahiptir. Eğer ki bunlarla uğraşmak ve beklemek istemezseniz kuyumculardan profesyonel yardım alabilirsiniz. Bu noktada “Evde Gümüş Parlatma” aslında çok da önerilecek bir durum değildir. Bu yüzden böyle bir sorununuz var ise mutlaka profesyonel yardım almalısınız.  Aksi halde sürekli olarak takılarınız kararacak ve evde yaptığınız yöntemlerin sadece kısa süreli etkisi olacaktır. 
 

Kararmalara Karşı Rodyum Kaplamalı Takılar 

Gümüş takılar konusunda oldukça fazla soru işareti vardır. Özellikle de bu kararma durumu oldukça can sıkıcı olan sorulardan biridir. Fakat bunun üzerine geliştirilmiş birçok yöntem de vardır. Bunlardan biri de gümüşün kararmasına karşı rodyum kaplama yapılmasıdır. Rodyum kaplama gümüş ve altın gibi takıların yüzeyine süsleme ya da koruma amaçlı yapılan kaplamaya verilen addır. Bu malzeme yapısı gereği kararmaz ve aşınmaz. Bu yüzden de kaplama için çok idealdir. Bu noktada kaliteli gümüş tercih etmek çok önemlidir. İpek Silver gümüş takı konusunda en son kalitedeki takıları usta bir işçilikle hazırlamaktadır. Bu yüzden de İpek Silver gümüş ürünleri oldukça hassas ve kalitelidir. İpek Silver aynı zamanda kişilerin konforunu düşünür. Bunun için gümüşlerinizin kararmasına fırsat vermeden kolayca kullanmanıza olanak tanır. İpek Silver takılarında kararma önleyici rodyum kaplamlar öne çıkmaktadır. Sizler de İpek Silver kalitesini görmek ve kararmayan gümüş takılara sahip olmak isterseniz yapmanız gereken şey ipeksilver.com sayfasını takip etmek ve size uygun gümüş takılar arasından seçim yapmaktır. 
 
İlgili Ürünler
Yükleniyor...